Yeni trend retro pazarlama

Son zamanlarda markaların nostaljiye yönelmesi herkesin dikkatini çekmiştir. Bu durum tüketiciler tarafından da memnuniyetle karşılanmaktadır.

Pazarlamacılar retro’yu ürün tasarımı, paketleme veya içerik gibi farklı alanlar ile ilişkilendirmektedir. Örneğin, içerik olarak diziler ve filmlerde kullanılmıştır. “Muhteşem Yüzyıl”, “Seksenler” ve “Fetih 1453” bunlardan bazılarıdır. Ürün tasarımı konusunda da retro sıkça kullanılan alanlardan biridir. Coca Cola’nın eski şişe tasarımlarını kullanması ve Arçelik’in renkli nostaljik buzdolapları üretmesi örnek olarak verilebilir.

Retro Pazarlama ilk olarak Stephen Brown tarafından kullanılmıştır. Brown, Retro Pazarlamayı geçmişe ait olan ürün ve servislerin canlandırılması olarak ifade etmektedir. Başka bir deyişle Retro Pazarlama unutulmuş markaların canlandırılarak tekrardan popüler hale getirilmesidir.

Retro Pazarlama uygulanma şekillerine göre üç kategoriye ayrılmaktadır.

  • Repro
  • Retro
  • Repro-retro

Repro ile geçmişe ait ürün veya servis birebir aynı şekilde üretilmektedir.Bu kategori ile organizasyon kaynakları fazla tüketilmemektedir ancak ürün veya servis günümüz beklentilerini karşılayamamaktadır.Retro ise geçmiş ve günümüzü birleştirerek yüksek teknolojili ile nostaljik ürünler veya servisler üretmeyi amaçlar. Repro-retro, Retro Pazarlama’nın en az karşılaşılan formudur ve nostalji duygularını ön plana çıkararak ürün ve servislerin üretilmesidir.

Retro Pazarlama’yı tetikleyen birçok neden bulunmaktadır. Bunlardan biri tüketicilerin yaşlandıkça geçmişe olan yöneliminin artmasıdır. Demografik gelişmelerin sonucu olarak Baby Boomer ve artan bir şekilde X kuşağı yaşlılık dönemine girmektedir. Bu durum onların geçmişe olan özlemini arttırmaktadır.Her zaman müşteri merkezli olan Pazarlama da tüketicilerin bu talebine karşılık vermektedir.  Diğer bir sebep ise stres ve gerginliklerin olduğu günümüz kaotik dünyasıdır. İnsanlar yaşamın daha basit, güvenli ve az stresli olan geçmiş günlerini özlemektedir. Bir diğer neden ise günümüzde ürünler hemen hemen aynı kalitede üretildiğinden kalite artık farklılaşma noktası olmaktan çıkmış durumdadır. Yeni çıkarılan ürünün başarılı olmasını sağlayacak kesin bulgular bulunmamaktadır. Pazarlama yöneticileri de riski ve maliyeti minimize etmek için yeni bir ürün çıkarırken sıfırdan başlamak yerine eski ürünler üzerinden ilerlemeyi tercih etmektedir. Benzer şekilde ilerleyip başarılı olan ürünlerin de olması onların yapmış oldukları tercihlerin doğruluğu göstermektedir.

Günümüzde tüketiciler ürün ve marka seçimlerinde internet üzerinden edindikleri bilgi ve yorumları kullanmaktadır. Bu eğilim, sosyal medyayı pazarlamacılar arasında tüketici yönelimlerini öğrenmek için kullanılan bir ortam haline getirmiştir. Bir pazarlama araştırma tekniği olan netnografi kullanılarak tüketicilerin  sosyal medya üzerinden yaptıkları paylaşımlar analiz edilebilmektedir.

Netnografi tekniğini kullanarak popüler bir retro marka olan Mini Cooper üzerinde “Neden Retro markaların başarılı olduğu ve insanların Mini Cooper hakkındaki düşünceleri” konulu bir araştırma yaptım. Buna göre; geçmişi hatırlatan ürünler orta yaş ve üzeri tüketiciler için geçmiş günleri hatırlatırken genç tüketiciler tarafından da moda olarak algılandığından talep görmektedir. Retro ürünlerin başarılı olabilmesinin tek yolu ise çağımız standartlarına uygun olmasından geçmektedir. Paylaşım yapanlar için Mini Cooper’ın en çok etkileyen yanı tasarımı olarak görülmektedir. Mini Cooper geçmişten gelen bir oyuncak olarak görülmektedir. Tüketiciler için bir eğlence kaynağı olan Mini Cooper sağladığı sürüş keyfi ile henüz sahibi olmayanların rüyalarını süslemektedir.

Yazar hakkında Tüm iletileri göster

canercan98

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *