Yeni nesil pil teknolojileri

Telefon ve benzeri mobil cihazlarla ilgili sıklıkla yaşadığımız en büyük eksiklik pillerinin bitmesi. Ne kadar büyük bir pili olursa olsun eninde sonunda pillerde bitiyor ve tekrar şarj etmemiz gerekiyor.

Teknoloji çok hızlı gelişse de pillerin bu gelişimden yeteri kadar faydalandığı söylenemez. Her ne kadar son yıllarda çok daha hızlı şarj olabilen piller üretilmiş olsa da bu kapasitelerinin arttığı anlamına gelmiyor.

Bu alanda gelişme olmasa da çalışma yapılmadığı anlaşılmasın. Dünyanın çeşitli yerlerinde özellikle üniversitelerde bu konuda birçok araştırma ve geliştirme yapılıyor. Daha hızlı şarj olan, uzun ömürlü, üretimi daha kolay piller üretebilme konusunda birçok çalışma yapıldığı biliniyor. Bunların bazıları ile ilgili bilgiler de zaman zaman kamuoyu ile paylaşılıyor.

Örneğin ABD’nin saygın üniversitelerinden Stanford’da yapılan bir çalışma ile daha uzun ömürlü Lityum pil üretimi konusunda önemli mesafe kaydedildi. Buna göre geleneksel pillere göre 2-3 kat daha uzun ömürlü olan yeni nesil Lityum piller sayesinde elektronik cihazların kullanım ömrü de artacak. Halen geliştirme aşamasında olan yeni nesil pil teknolojisinin hayata geçmesi için biraz daha zamana ihtiyaç var.

Yine Stanford Üniversitesi’nde geliştirilen alüminyum malzemeden üretilen yeni nesil piller Lityum muadillerine göre çok daha güvenli ve matkapla delinse bile patlamıyor. Lityum piller en fazla 1000 kez şarj edilebilirken yeni nesil pillerde ise bu rakam 7500. Ancak pillerin en önemli sorunu şimdilik sunabildikleri gerilim değerinin 2V’u aşamaması. Bu da pillerin kullanım alanlarını sınırlandırıyor. Pillerin bir diğer ilginç özelliği ise 1 dakika içinde tam olarak şarj olabilmeleri. Araştırmacılar bu piller üzerinde halen çalışıyor. Uzun vadede hayatımıza görmemiz mümkün.

Kurtuluş Hidrojen’de mi?

Pil teknolojileri konusunda bir diğer çalışma ile Hidrojen ile yapılıyor. Hidrojen uzun yıllardır bilinen bir enerji kaynağı. Çeşitli şekillerde pil ya da yakıt olarak kullanılan Hidrojen henüz tam anlamıyla ticari kullanıma geçmiş değil. Her ne kadar bazı otomobil firmalarının Hidrojen teknolojisini kullanan araçları bulunuyor. Ancak Hidrojen istasyonlarının yaygınlaşmadığı düşünüldüğünde çok pratik olmayacağı görülüyor.

Fakat bu konuda çalışma yapan Intelligent Energy isimli bir İngiliz firması hem akıllı telefonlarda hem de otomobillerde Hidrojen’i yakıt ya da pil olarak kullanmayı amaçlıyor. Bu konuda patent de alan firma, üzerindeki kartuşu ile  bir telefonu ortalama 5 kez şarj edebilen Upp ismini verdiği harici pil çözümünü de tanıttı. Upp, şarj gerektirmeyen ve Hidrojen kartuşları ile çalışan bir pil çözümü. Şimdilik çok verimli değil (5 kez şarj ettikten sonra yakıt hücresinin kartuşunu yenilemek gerekiyor) ama elektriğe ihtiyaç duymaması önemli bir etken.

Farklı firmaların da Hidrojen tabanlı pil çözümleri konusunda çalışmaları bulunuyor. Hidrojen tedariği konusundaki sıkıntı da çözülürse bu tarz çözümlerin çok daha ilgi göreceğini ve sayısının artacağını söyleyebiliriz.

Dünya çapında pil konusunda birçok çalışma yapılsa da bunların hepsinin ticari olarak kullanıma sunulacağı anlamına gelmiyor. Bu yüzden burada verdiğimiz örnekler birer araştırma olarak kalabilme ihtimali olan çalışmalar.

Ancak birçok telefon üreticisinin yavaş yavaş sunmaya başladığı hızlı şarj özelliği en azından pili biten cihazımızı daha hızlı şarj edebileceğimiz anlamına geliyor. Eh bu da güzel bir gelişme.

Daha gelişmiş teknolojileri önümüzdeki yıllarda görmeye başlayacağımızı düşünüyorum. Zira özellikle telefon ve elektrikli otomobillerdeki pil teknolojisinin acilen geliştirilmesi gerekiyor. Bu geliştirmelerle beraber gerek mobil cihazlar, gerek otomobiller gerekse giyilebilir teknolojiler alanında önemli atılımların da yaşanmasının önü açılacaktır.

Yazar hakkında Tüm iletileri göster

canercan98

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *