Yaşlılar için ideal akıllı T50

Turkcell, kolay kullanıma sahip akıllı telefon ihtiyacına T40 ile cevap vermişti, T50 ile de bu cevap yenilenmiş oldu.

Yurt dışı seyahatlerimde teknoloji mağazalarında gördüğüm en ilginç satış stantlarından biri yaşlı insanlara yönelik ürünlerin satıldığı bölümdü. Bu alanlarda genç ve orta yaşlı insanların rahatlıkla kullanabildiği ürünlerin, 60 yaş üzeri kişiler için geliştirilmiş özel sürümleri bulunur. Maalesef Türkiye’de halen buna benzer alanları teknomarketlerde bulmak mümkün değil.

Peki neler satılır bu alanlarda? O zamanların popüler ürünleri olan sabit hat Dect telefonlardan müzik çalarlara ya da alarm saatlere kadar türlü çeşit teknoloji cihazlarının daha büyük tuşlu, daha yüksek sesli ve ekranları çok daha büyük olan versiyonları. Son yıllarda ise sıkça GSM telefonlarının yaşlı kullanıcı versiyonlarını görür olmuştum.

Akıllı telefon pazarında ekranların çözünürlükleri artıp, tuşlar tamamen ortadan kayboldukça gözleri bozuk, elleri o kadar hassas olmayan insanların bu cihazları kullanması gittikçe zorlaşıyor. Ve eğer teknoloji ürünleri ile çok haşır neşir değiller ise, günümüz işletim sistemleri içerisinde yönlerini bulmaları çok zor.

Turkcell T50 tam bu esnada imdada yetişiyor. Daha evvel T40 modelinde de sunulan “Kolay Kullanım Arabirimi” sayesinde artık ebeveynleriniz için en kolay akıllı telefon deneyimi ortaya çıkmış oldu. T50’nin kolay kullanım modunun ana ekranında yalnızca 6 tane dokunmatik alan bulunuyor. Bu alanlar yaşlı kişilerin en sık kullanma ihtiyacı duyacağı fonksiyonlardan seçilmiş. Arama, mesajlaşma, alarm, fotoğraf çekme, acil aramalar ve uygulamalar bölümüne kolayca girilebiliyor. Gelen aramaları cevaplamak veya birini aramak diğer Android telefonların aksine çok daha kolay bir şekilde gerçekleştiriliyor. Mesajlarda ve diğer menülerde metin boyutları en üst seviyede tutulmuş. Ayrıca okuma yardımısayesinde girdiğiniz tuşlar size okunduğu için yanlış tuşlamada haberdar olabiliyorsunuz. Tüm sesler ile daha üst seviyede ve yaşlıların daha rahat duyabilmeleri için yükseltilmiş.

T50’nin kolay kullanım modu sayesinde hem yaşlıların hem de engellilerin daha rahat kullanabilecekleri bir akıllı telefon ortaya çıkıyor. Bu kullanım modu zorunlu değil ve dilerseniz standart Android arabirimine de dönebiliyorsunuz. İlk defa T40 ile birlikte sunulan kolay kullanım modunun daha büyük ekranlı T50 modelinde de sunulmuş olması iyi oldu. Hatta bence en kısa zamanda 6 inç seviyelerinde de kolay kullanım moduna sahip ürünlerin piyasaya çıkması gerekiyor ve ciddi ihtiyaç var. Çok yakınımdan biliyorum da söylüyorum.

Yazar hakkında Tüm iletileri göster

canercan98

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *