Turkcell Superonline’a her hafta internet haftası

Türkiye’de internet 22. yılını doldurdu. Geçtiğimiz haftalarda da 18. İnternet Haftası’nı kutladık.

Geleneksel bir şekilde her yıl kutlanan İnternet Haftası’nda, ülkemizde internetin yolculuğu hepimizin aklından geçer. İnternetin hayatımızı nasıl değiştirdiği, internete bağlı olan cihaz sayısının nasıl hızla arttığı, eskiden telefon üzerinden ‘dial-up’ ile internete bağlanıldığı ve bağlantı hızlarının ne denli düşük seviyelerde olduğu, ilk akla gelen başlıklardan. Bu konulardan bahsedilirken sanki çok eski bir tarihten bahsediliyormuş gibi hissetmiyor musunuz siz de? Aslında sadece 10-15 yıl önceden bahsediliyor. Teknolojinin ne kadar hızlı geliştiğini de yine bu sohbetler sırasında anlıyoruz.

Peki; bir sonraki 10 ya da 15 yıl nasıl olacak? Günümüzde internet ve internet paralelinde gelişen teknolojilerin ilerleme hızı, eski günlere oranla çok ama çok daha hızlı. Bundan 15 yıl sonra, “Evde 25Mbps internet kullanıyorduk ve upload hızımız sadece 5Mbps” idi diyeceğiz. Tıpkı bugün 14.400Bps modemlerden bahsettiğimiz gibi… Üstelik 15 yıl sonra teknolojinin gelişim hızındaki artıştan dolayı daha fazla hayret edeceğiz. Oysa yine günümüze bakıldığında ülkemizde kullanılan ortalama internet hızı 4Mbps seviyelerinde bulunuyor.

Ülkemizin genişbant erişimine  yönelik uzun ve orta vade hedefleri de geleceğe ışık tutabilir. Türkiye’nin 2023 hedefi, her haneye ve iş yerine en az 100 Mbps internet sağlanması yönünde. Biz bu hedefe ulaşılacağından eminiz. Ancak bu ve benzer hedeflere ulaşmak için kaynaklarımızı doğru kullanırken, enerjimizi de verimli harcamamız şart. Bir sonraki yazımda; bu kaynak ve enerji konusunda, belirlenen 2023 hedeflerine ulaşabilmesi için nelerin yapılması gerektiği hakkında düşüncelerimi daha uzun bir şekilde sizlerle paylaşacağım.

Turkcell Superonline olarak aslında 2008 yılından itibaren her hafta, internet haftası oldu bizim için. Her yeni hafta yeni müşteriler, yeni ürün ve hizmetler, yeni iş ortaklıkları, yeni teknolojiler ve yeni hedeflere ulaşmanın heyecanıyla çalışmaya odaklandık. Ekip olarak bu konuda ülkemizi en üst lige taşıdık. Ve bu ligde başarılı olmak için aynı heyecanla çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Bu nedenle yatırımlarımızı da fiber teknolojiye, yani dünyada internet altyapısı denildiğinde ilk akla gelen teknolojiye yapıyoruz. Biliyoruz ki altyapımız ne denli sağlam olur ise, teknolojik değişimleri yakalamamız ve onlara uyum sağlamamız bir o kadar kolay olacak. 90’lı yıllarda ve 2000’li yılların başına kadar sabit iletişimde dünya lideri konumunda olan AB’nin, son yıllarda yeni nesil mobil teknolojiler ve fiber altyapı konusunda Güney Kore, Japonya ve ABD gibi ülkelerin ardında kalmasının nedeni, AB’nin fiber teknoloji yatırımlarını geç yapmış olmasıdır.

Ülkemiz ise, Turkcell Superonline öncülüğünde başlanan fiber altyapıya yapılan yatırımlar sayesinde yeni nesil teknolojilere çok hızlı uyum sağlayabilecek bir konumda bulunuyor. Bizim için her hafta internet haftası olsa da, İnternet Haftası kapsamında gerçekleşen etkinlikleri takip etmenin keyfi de bir başka… Bu kapsamda, emeği geçen herkese buradan teşekkürlerimi sunuyorum.

Saygılarımla;

Yazar hakkında Tüm iletileri göster

canercan98

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *