SEO Danışmanı Seçmek Şakaya Gelmez!

Sanal dünyanın sürekli güçlenmekte olduğu günümüzde her nevi bilgi, pazarlama, tanıtım faaliyeti de bu ortamdan yapılmaktadır. Şirketlerin kısa ve uzun dönemli hedeflerini yakalayabilmeleri adına da doğru danışmanlarla yürütülen bir SEO hizmetine ihtiyacı bulunmaktadır. SEO stratejilerinin planlanması ve tatbiki de uzmanlarca yapılması gereken bir hizmettir.

Öncelikle şirketinizin ihtiyaçlarının iyi belirlenmesi gerekir. Bu süreçte de şirketiniz ile ilgili iyi bir sunumun hazırlanması, beraber çalışacağınız SEO danışmanına firmanızın iyi tanıtılması gerekir. Şirketi iyi tanımayan, marka, ürün ve hizmetler konusunda yeterli bilgi sağlanmamış olan SEO danışmanın da başarıya ulaşması söz konusu olamayacaktır.

İyi bir şirket tanıtımının ardından size hizmet sunacak olan SEO danışman firmasını da yakından tanımaya özen gösterin. Şirketin geçmişte yaptığı işleri, referanslarını ve başarı öykülerini dinleyin. Bir SEO danışmanlık şirketinin çalışma stratejisini ve çalışma takvimini işin başında tespit edip açıklaması önemlidir. Bunun yanında işin yayılacağı zaman dilimi ve aylık çalışma programı, bireysel ve ekip olarak kimin neden sorumlu olacağı gibi detay bilgiler de danışmanlık şirketinden istenebilinir. Ekibin detaylı bir iş programına ve görev tanımlarına sahip olması önemlidir. Çalışmanın meyvelerinin toplama zamanı da vurgulanması gereken bir konudur. Firma size çalışmanın olumlu taraflarından bahsederken siz de olası risklerinin değerlendirilmesini ve listelenmesini talep edebilirsiniz.

Arama motoru optimizasyonunda aylık olarak kullanıcı sayısındaki artışı da öğrenmelisiniz. Firmanın net rakamlar vermesi gerçekçi değildir. Aramalarda üst sıralarda yer almaya yönelik olarak yapılacak çalışmalar gerçekçidir. Size kesin rakamlar ile dönen şirketlerin rakamlarda manipülasyon yapma ihtimallerinin her zaman olduğunu aklınızda bulundurun.

Süreç planlanıp uygulamaya konulduktan sonra da şirketten geri dönüşler düzenli aralıklar ile istenmelidir. Bu dönemde iyi giden konuların yanında olumsuz olan noktalar da masaya yatırılarak tespit edilen stratejide yön değişiklerine ya da iptaline karar verilmelidir. SEO danışmanlığı cesur adımlarla sürdürülmesi gereken işlemler bütünüdür. Şirketi ön sıralara taşıyan kelimelerin iyi belirlenmesi, bunun yanında da değer katmayan kelimelerin listeden silinmesi yerinde bir hamle olacaktır.

Günümüzde birçok firma SEO danışmanlığı için profesyonellerle çalışmaktadır. İyi planlamış ve yönetilen bir arama motoru optimizasyonu ile sektörel başarınız da kısa süre içerisinde, kalıcı bir şekilde yükselecektir. Bu bakımdan SEO danışmanlık firması seçimlerinde abartılı vaatler sunan, akla yatmayan rakam ve sözlerle size geri dönüş yapan firmalardan uzak durmanız yerinde olacaktır. SEO danışmanlığında esas, kısa süre içerisinde şirketin sanal ortam başarısını kalıcı olarak yükseltmektir. Sektörün geçmişi de kısa sürede parlayan ancak etkili yönetilmediğinde elde patlayan çok sayıda başarısızlık hikâyesi ile doludur.

Siz şirket olarak öncelikle iyi bir sunum dosyası hazırlayarak SEO danışmanlarına firma tanıtımınızı yapabilmelisiniz. Sonrasında ise beklentiniz, SEO danışmanlarının da profesyonelce çalışması ve vaat ettikleri süre içerisinde kalıcı başarılara imza atmaları olmalıdır.

Yazar hakkında Tüm iletileri göster

canercan98

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *