Sensörlerle otobüsler de akıllanıyor

Washington Üniversitesi’nden araştırmacılar, yolcuların akıllı telefonlarından çıkan Bluetooth ve Wi-Fi sinyallerini kullanarak toplu taşımaya dair veri elde edilmesini sağlayan bir sensör geliştirdi.

Sensörlü otobüslerden birine bir yolcu indiğinde veya bindiğinde, hangi duraktan bindiklerine veya nerede indiklerine dair veriler ile birlikte otobüsteki insan sayısı, aktarma zamanları ve daha fazlası kaydedilebiliyor.

Bu tür bir veri ile birlikte ulaşım şirketleri ve şehirler, gereken talep ile kullanımı tam anlamıyla karşılamalarını sağlayacak şekilde rotalarını daha iyi bir şekilde çizme imkanına kavuşabilir. Yeni sensör verileri bunun dışında akıllı kart kayıtları ve manuel sayımlar gibi mevcut veri toplama yöntemlerine de katkı sağlayabilir.

Her bir otobüs için maliyeti 60 dolar olan sensör, cihazların MAC adreslerini tespit edip konum ve zaman bilgileriyle eşleştirerek çalışıyor. Mayıs 2015’ten veri Washington Ulaşım Hizmetleri tarafından test edilen sensörlerin topladığı MAC adresleri ise gizli tutuluyor.

Yazar hakkında Tüm iletileri göster

canercan98

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *