Parrot Bebop drone ile sanal gerçekliğe doğru

Günümüzde en çok ilgi çeken teknolojilerinden biri de, VR (virtual reality) yani sanal gerçeklik oldu.

Firmaların çeşitli yaptıkları cihazlar ile bu teknolojiyi bizlere sunmaya hazırlanırken hiç beklenmeyen isimlerde bu teknolojiye dahil oldu. Bunlardan birisi de  Parrot AR.Drone’un yeni sürümü olan  Parrot Bebop Drone oldu.

İlk olarak 2010 yılında kendini gösteren Parrot AR.Drone, o zamanlar en dikkat çeken insansız hava aracı olmayı başarmıştı. Parrot, 2012 yılında ikinci bir sürümünü piyasaya sürerek, bir çok yeniliği de meraklılarına sunmuştu. Bu yılda, karşımıza yeni Parrot Bebop Drone, sürüm ismi ile AR.Drone 3.0 çıktı.

Önceki modeller gibi Bebop da Wi-Fi aracılığıyla akıllı telefon ve tabletlerle bağlantı kurabiliyor. 2,4 ve 5 GHz frekansında çalışabilen Bebop, sahip olduğu dört anten sayesinde Wi-Fi ağının gücüne  orantılı olarak daha yükseğe ya da daha uzağa gidebilmesi mümkün. Önceki sürümlerden gelişmiş olmasına karşın, uçuş süresi kulağa biraz az geliyor. Çünkü,  Parrot Bebop Drone’un toplam uçuş süresi sadece 12 dakika ile sınırlı.

Cihazımızda 14 megapiksel çözünürlüğe sahip, 180 derecelik balık gözü lens sayesinde, net ve takılma olmayavan video görüntülerini elde edebiliyoruz.

Firma bunların yanında yeni ürünleri olan Skycontroller R/C‘yi de bizlere tanıttı. Bu aksesuar ile birlikte, uçuş mesafesini 2 kilometreye kadar çıkarmamız mümkün kılındı. Skycontroller R/C ‘de, joystick şeklinde iki kumandayla Parrot Bebop Drone ’u kontrol etmeyi sağlayan aksesuar, üzerindeki HDMI girişi sayesinde Oculus Riftve benzeri gözlüklerle de kullanılabilir hale getirilerek, daha fazla alana yayılmayı sağlamayı hederfliyor.

Bu gelişme ile Sony, Microsoft ve Samsung gibi VR üzerine çalışan firmaların atakları olacak mı merak söz konusu iken, yakın zamanda bu teknolojiden sonuna kadar yararlanabileceğiz gibi gözüküyor.

Bu yılın dördüncü çeyreğinde piyasaya sürülmeyi planladıklarını belirten Parrot CEO’su Henri Seydoux, fiyat konusunda henüz net bir bilgi vermedi.

Yazar hakkında Tüm iletileri göster

canercan98

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *