İnternet vakit kaybı

1994 yılında iş hayatıma ilk başladığımda önümde Intel 286 işlemcili bir bilgisayarda DOS işletim sistemi ve basit bir kelime işlemci vardı.

Saatlerce yabancı dergilerden tercüme yaparak bir an önce işimi bitirmek, daha sonra monokrom ekrana sahip Apple Classic’deki grafik arayüzde oyalanmak isterdim. O karanlık ekranda dikkatimi dağıtabilecek birkaç menüden ve arada sırada başvurduğum Redhouse sözlüğümden başka bir şey yoktu.

Şimdi ise çoklu görev bir dünyada yaşıyoruz. Windows 95 ile tanışıp, internet, sosyal medya ve mobil cihazlar ile dibine vurduğumuz çok görevlilik bizde konsantrasyon bırakmıyor. Evimde herhangi bir filmi izlerken bile tablet, telefon veya bilgisayarımı kurcalamaya devam ediyorum. Şu makaleyi yazmaya başlamadan önce saatlerce haber ve alışveriş sitelerini, sosyal medya hesaplarımı ve web sitelerimizin istatistiklerini gezip durdum. Çoğu her gün rutin olarak yaptığım ve kimi zaman saatlerimi alabilen gezintiler. Buna bir son vermeliydim.

Aramalara hemen yabancı anahtar kelimeler ile başladım; Productivity, time planning, effective working vs vs.. Onlarca kitap okumak, video izlemek ve hatta online kurslara katılmak mümkün. Ancak temel sorunum şu ki, internette kimi siteler vaktimi alıyor ve iş bitirme süremi uzatıyor. Bu gerçekten yola çıkarak ilk önce benim yerime oto kontrol sağlayacak bir araca ihtiyacım vardı. Google Chrome uzantıları arasında gezinirken tam da işime yarayacak olanı buldum.

Stay Focused isimli uzantı tam da istediğimi yapmamı sağlıyor. Daha önceden belirlediğim ve vaktimi gereksiz yere alan web sitelerin bir listesini yaptım. Bunları ayarlar menüsünden blokladım ve tüm gün içerisinde bu sitelere ayırabileceğim vakti 30 dakika olarak belirledim. İlk günler fena gitmiyor, zamanla oto kontrol becerilerimin daha da artacağını umut ediyorum ve çok daha verimli bir hafta geçirdiğimi söyleyebilirim.

Eğer söylediklerim size anlamlı gelmiyor ve internetin çok vaktinizi almadığını düşünüyorsanız, size göre de bir uygulamam var. Yine Chrome uzantısı olarak kurabileceğiniz Time Stats, size internette en çok nerelerde vakit geçirdiğinizi gösteriyor. Kurup denemesi bedava, bakalım bir hafta sonra fikriniz değişecek mi?

Tüm bunları hallettiğime göre artık çok daha ciddi ve platformlar arası bir To-Do list uygulaması ile bitirmem gereken işlerin listesini takip edebilmem gerekiyor. Şimdilik birkaç tanesini deniyorum. Mobil cihazlar ile uyumlu olmaları ve beni sık sık uyarmaları önceliklerim arasında. Bulduğum zaman sizlerle de paylaşacağım.

Yazar hakkında Tüm iletileri göster

canercan98

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *