Cepten ödemelerde güvenlik dönemi

Online ödeme işlemleriyle ilgili kullanıcıların aklında her zaman bir soru işareti bulunur. Peki telefondan bir şey satın alırken kime güvenebiliriz?

Akıllı telefonlar ve tabletler her geçen gün hayatımızın daha büyük bir kısmını kaplıyor. Önce fotoğraf makinalarımızın yerini alan bu akıllı cihazlar şimdi de gözlerini bilgisayarlarımızın yerine diktiler. Şimdiden çok büyük bir kesim günlük işlemleri için bilgisayarlarını açmak yerine akıllı telefonlarını kullanır hale geldi. Peki akıllı telefonların güvenliği hakkında ne biliyoruz? Ya da bu konuda ekstra bir önlem almayı hiç düşündük mü?

Elbet hepimizin bilgisayarına bir dönem virüs girmiştir. Söz konusu bilgisayar olunca verilerimizi yedekleyip format atarak bu sorundan kurtulmak mümkün. Peki ya söz konusu cep telefonunuzsa. Ya da daha korkunç bir senaryoyu düşünelim, ya kötü amaçlı bir yazılım telefonunuzdaki bilgileri haberiniz olmadan bir merkezde topluyorsa?

Yeni hedef cepler

Akıllı telefonların büyük bir hızla yaygınlaşması sadece üretici ve yazılımcıların değil, aynı zamanda hacker’ların da dikkatini bu alana çekti. Artık neredeyse masaüstü bilgisayarınızdaki kadar komplike bir işletim sistemiyle çalışan akıllı telefonlarda birçok açık bulunuyor. Şimdiye kadar ortaya çıkan bu kötü amaçlı yazılımların birçoğu sadece kullanıcıya istemediği reklamları gösteriyordu, ama artık işler daha da ciddiye biniyor.

Birçok kişinin internet üzerinden yaptığı alışverişleri akıllı telefonlarla gerçekleştirdiği bu dönemde artık hacker’lar da kredi kartı dolandırıcılıklarını bu yönde hedefler hale geldiler. Basit bir keylogger benzeri ya da phishing kandırmacasından komplike yöntemlere kadar akıllı telefon kullanıcıları birçok saldırıya açık durumda. Telefonlar için özel hazırlanan antivirüs yazılımlarının da hacker’ların hep bir adım arkasından ilerlediği düşünülecek olursa ortaya ciddi bir soru işareti çıkıyor.

Peki kime güvenelim?

Binlerce tehlikenin gizli olduğu internet ortamında güvenilir birilerinin olması cidden büyük bir avantaj. Akıllı telefonl kullaıcıları için de durum pek farklı değil. Bir akıllı telefon kullanıcısı olarak ilk başta kullanılan telefonun işletim sistemini yazan firmanın tavsiyelerine uymakta tabii ki büyük fayda var. Ancak ne yazık ki bunlar da bütün sorunları ortadan kaldırabilecek tavsiyeler değil.

Güvenebileceğimiz bir diğer isim ise tabii ki operatörümüz olacaktır. Bu açıdan Turkcell’in hizmete sunduğu Cüzdan hizmeti, kullanıcıların internet üzerinden güvenle alışveriş yapma konusunda önemli derecede içini rahatlatabilecek nitelikte. Bu yeni hizmet ile artık Turkcell Cüzdan logosu görülen sitelerden alışveriş yapmadan önce iki kez düşünmeye gerek kalmıyor.

Yazar hakkında Tüm iletileri göster

canercan98

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *