Bu teknoloji bizi geleceğe taşır mı?

Verileri 1 milyon yıl saklayacak cam diskler geliyormuş. Benim asıl merak ettiğim o disklerin içinde ne olacak ve o dönemin insanları ne kadarıyla ilgilenecek…

Teknoloji denince ilk çağrışımı gelecek oluyor. Buna itiraz etmek mümkün değil belki ama parlak gri elbiseleriyle, her işlerini bir takım tuşlara dokunarak, ekranlarda parmaklarını kaydırarak halleden bu yeni insanların bugünle bağı ne olacak diye merak etmemek de mümkün değil. Merakımın sebebi, teknolojinin bugünü geleceğe bağlayan bir bağ olarak görüldüğünden şüphe etmem. Sanki teknoloji bugünden bağımsız bir gelecek tahayyülünün altyapısı olarak var sadece. Oysa biz teknolojiyi, bizi geleceğe taşıyacak diye sevmiştik.

En iyisi ağzımdaki baklayı çıkarayım. Diyelim ki yarın bir arkadaşım (ben değil elbette bir arkadaşım) çok başarılı bir kitap yazsa -ve evet amacı şu dünyada baki bir ses bırakmak olsa- nefesi hangi vakte kadar yetişir?

Geleceğe varlığını taşıma kaygısı sadece bugüne ait değil elbette. Muhtemelen atalarımız da bundan beş bini aşkın sene önce yazıyı bulduklarında aynı saikle hareket ediyorlardı. Sonra Çinliler kağıdı buldu, matbaayı keşfetti. Bu arada mağara duvarlarına yapılanlardan bugün en zengin salonları süsleyenlere resimlere, gülüp geçtiğimiz komik videolardan festivallerde ödüllere boğulan filmlere, origami şaheseri tuzluklardan saray bahçelerini süsleyen heykellere kadar geniş bir yelpazeyi de aynı kaygının taşıyıcısı olarak görebiliriz.

Olsun, biz yine yazılı eserler üzerinden gidelim. Tarihteki en eski eksiksiz basma kitap olarak, Çin’de 868’de basılan Elmas Sutra biliniyor. Peki, son basılı eser matbaadan çıktığında hangi yılda olacağız? Biz hala kütüphanesinde dizili kitaplara bakıp keyif alan bir nesiliz ama birkaç kuşak sonrası için bu tutkumuz anlamsız bir dantel örtü sevdası muamelesi görebilir.

O yüzden Southampton Üniversitesi ve Eindhoven Teknoloji Üniversitesi’nden bir grup araştırmacının üzerinde çalıştığı yeni bir sabit disk teknolojisi, şu varlığını geleceğe taşıma meselesinde önemli rol oynuyor. 360 terabayt kapasiteye sahip sabit diskin en dikkat çekici yanı bilgileri 1 milyon yıl boyunca bozulmadan ve kaybolmadan saklayabilme olasılığı. Araştırmacılar cam diskin bin dereceye kadar sıcaklığa dayanabileceğini ve doğal afetlerden de etkilenmeyeceğini söylüyor.

Sözün özü, arkadaşımın yarın yazmaya başlayacağı kitap bu cam disk sayesinde yeni bir buzul çağını da, kavurucu sıcakları da aşarak yüzyıllar sonrasına kalabilir. Buradan kendisine müjde olsun, hemen çalışmaya başlayabilir…

Yazar hakkında Tüm iletileri göster

canercan98

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *