4G fiberle gelecek

Önümüzdeki yıllarda Türkiye’de de kullanılması beklenen 4G teknolojisinde kilit rolü fiber altyapısı üstleniyor.

4G ya da LTE olarak adlandırılan dördüncü nesil mobil internet bağlantı teknoloji ülkemizde de kullanılmaya başlanıyor. Bir iki yıl içinde hayata geçmesi beklenen 4G özellikle sunduğu hız ile çalışma hayatını yeniden şekillendirecek. Kabaca bir hesap olacak ama 4G’nin teorik hızı yaklaşık olarak 300 Mbps. Çift ya da 4 taşıyıcılı sistemlerle bu hız 4 katına (yani neredeyse 1000 Mbps’ye) çıkabiliyor.

Yani günlük hayatta birçok alanda yeterli olmayan hızlar 4G ile gerçek oluyor ki bu da birçok uygulamanın, servisin ve çözümün mobil haldeyken bile rahatlıkla kullanılabileceği anlamına geliyor. Yani günümüzde 3G ile bile rahatlıkla yapılabilen canlı televizyon yayınları 4G ile bir üst kaliteye taşınabilecek. Aslında yapılabilecekler biraz hayal gücü biraz da taleplerle sınırlı. 2G’den 3G’ye geçerken (2009 yılını hatırlayın) hayatımızda yaşanan değişim 4G’de daha keskin olacak.

Sayılarla 4G’ye bakacak olursak dünyada 112 ülkede 4G’nin kullanıldığını görüyoruz. Ayrıca dünya çapında 280 milyon kişi 4G abonesi (Global Mobil İletişim Hizmeti Sağlayıcılar Birliği’nin verilerine göre). Türkiye ise 3G’yi geç kullanmaya başladığı için kurulan altyapının 4G’ye geçişi çok masraflı olmayacak.

Yeri gelmişken belirtmek isterim: Turkcell Kıbrıs’ta 4G hizmeti sunuyor. Bu hizmette uyumlu bir cihazınız varsa 150-180 Mbps hızlarını rahatlıkla görebiliyorsunuz. Turkcell T50 tanıtımında bu hızları test etme imkanı da buldum. Gerçekten vaad edilen yüksek hız sunuluyor.

4G elbette güzel ve data merkezli bir teknoloji. Ancak bu teknolojinin önemli bir desteğe ihtiyacı var: Fiber altyapısı. Çünkü bu kadar yüksek data hızları beraberinde hızlı bir altyapı ihtiyacını da doğuruyor. Bu da kullanıcı ile baz istasyonu arasındaki yapıya ek olarak fiber desteğine ihtiyaç duyulacağı anlamına geliyor. Çünkü karasal altyapıların (yani bakır kabloların) hız sınırı var ve belli bir hızın üstüne çıkmak mümkün olmuyor.

Nedir bu fiber?

Fiber teknolojisinde içinden ışık geçen kablolardan oluşan demetler kullanılıyor. Yani veriler ışıkla iletiliyor. Işık hızında iletilen bu veriler saniyede 200 bin km yol alabiliyorlar. Kaba bir hesapla fiber bir kablodan gönderilen bir veri 1 saniyede dünyanın etrafını 5 kez tur atabiliyor. Muhteşem bir hız. Fiber kablolar genelde tek tek değil demetler halinde kullanılıyor ve bu da çok daha büyük verinin aynı anda aktarılmasını sağlıyor.

Günümüzde Türkiye’nin birçok şehrinde fiber altyapısı bulunuyor. Ancak bunların bazıları lokal bölgelerde kalıyor ve şehrin tamamına yayılamıyor. Bunun en önemli sebebi ise fiziksel olarak kablo döşeme zorunluluğu. Bu da fiberin çok hızlı yayılamamasındaki önemli bir etken olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca operatörlerin bu tip hat çalışmalarını yaparken yaşadıkları sıkıntılar. Zaman zaman belediyelerle şirketleri karşı karşıya getiren bu durum fiberin yeteri kadar hızlı yayılamamasına sebep oluyor.

Türkiye’de fiber altyapı denince akla gelen şirketlerden biri de Turkcell Superonline. Başta İstanbul olmak üzere birçok şehirde hizmet veren şirket, aynı zamanda fiber altyapısı da kuruyor. Bu teknoloji bireysel olarak kullanılabildiği gibi kurumsal anlamda da 4G’ye destek vermek üzere kullanılacak. Turkcell Superonline dışında farklı firmaların da fiber yatırımları bulunuyor ve bunların da tamamı benzer şekilde kullanılıyor.

Türkiye’de Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun 2014 yılının ikinci çeyreğine ait sektör raporuna göre yaklaşık 235 bin km fiber altyapısı bulunuyor. Bu fiber altyapılarını kullanan abone sayısı ise yine aynı dönemde 1 milyon 330 bine yükseldi. Bu altyapının abone sayısındaki yıllık artış yüzde 54.6 oldu. Bu rakam da en yakın rakibi cepten mobil internetin artışından bile yüksek. Yani fiber tarafına hızlı bir geçiş var.

Her ne kadar rakamlar güzel olsa da fiber altyapılarının daha hızlı gelişmesi gerektiği ortada. Türkiye’deki 37 milyon internet abonesinin neredeyse sadece yüzde 0.5’ine ulaşan bir fiber var. Kurumsal anlamda da durum çok farklı değil.

Fiber altyapının daha hızlı gelişmesi için hızlı adım atmamız gerekiyor. Bunun için gerek devlet gerekse özel sektörde pratik ve hızlı adımların atılması şart. Bu adımlar 4G’de beklenen hızların sağlanması için çok önemli. Zira yukarıda bahsettiğim gibi 4G omurgası fiber üzerine kurulacak. Bu konuda geç kalmamamız temennisi ile.

Yazar hakkında Tüm iletileri göster

canercan98

3 CommentsYorum Yap

  • IPhone butcher Brooklyn lomo chia, High Life PBR actually 90’s hoodie. Umami Echo Park swag, deep v Neutra photo booth McSweeney’s semiotics. Typewriter paleo mumblecore sriracha next level.

    • Bitters Bushwick PBR butcher photo booth next level synth try-hard, roof party kitsch meggings whatever salvia asymmetrical pop-up. Deep v typewriter yr butcher crucifix +1.

      • Mixtape yr forage semiotics mustache. Salvia brunch XOXO tousled drinking vinegar bicycle rights, flannel cardigan jean shorts meggings. Typewriter meh wayfarers freegan quinoa organic authentic, pour-over mlkshk hella church-key VHS mumblecore.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *