bir teknoloji gelir, ve bir hayat değişir

Yaşı 50’ye yakın olanlar bilirler; 1970’li yıllarda tek kanallı televizyonumuzda “Uzay Yolu” adıyla yayınlanan bir dizi vardı.

Diziyi seyrederken en çok imrendiğimiz şey, dizi kahramanlarının ellerindeki cihazlarla kablosuz olarak hem sesli hem de görüntülü görüşme yapmasıydı. Televizyonu siyah-beyaz olarak izlediğimiz o çocukluk yıllarımızda gelecekte hep böyle bir cihaza sahip olmanın hayalini kurardık. O yıllar öyle yıllardı ki; paranız olsa dahi sabit hatlı bir telefonu yıllarca sıra beklemeden edinemezdiniz.

Aradan yaklaşık 20 yıl kadar bir zaman geçince hayatımıza teknoloji çok daha fazla girmeye başladı. Türkiye’de GSM şebekesi üzerinden ilk telefon görüşmesi 1994’de Başbakan Tansu Çiller ile Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel arasında gerçekleşti. Türkiye’deki ilk GSM operatörümüz Turkcell oldu. Turkcell’in ardından Telsim de iki ay sonra hizmet vermeye başladı. İlk olarak 2G ile başlangıç yapan sayısal veri akışı çok daha büyük geniş bant veri transferine olanak sağlayan 3G ile şu an için yoluna devam ediyor.

Aslında 3G teknolojisi 3. Nesil GSM hizmetlerine verilen genel bir isim. Uluslararası Telekomünikasyon Birliği tarafından Üçüncü Nesil (3G) Mobil Telekomünikasyon Teknolojisi olarak geliştirilmiş. 3G teknolojisinin ülkemizde 2009 yılından itibaren kullanılmaya başlamasıyla birlikte mobil cihazlar yoluyla yüksek hızda internet bağlantısı yapılabilir hale geldi. Böylece kullanıcı mobil durumdayken hem ses hem de veri iletimini çok rahat bir biçimde ve yüksek hızlarda yapabilir oldu.

3G teknolojisine sahip akıllı telefonların kullanımı ile hayatımızda çok şey aniden değişti. Artık yüksek hızdaki internete ister cep telefonundan, ister bilgisayardan canımızın istediği her yerden mobil olarak bağlanabilir hale geldik. Görüntülü telefon görüşmesi yapmak, 1970’li yıllarda olduğu gibi bir bilim-kurgu filmi efekti olmaktan çıkarak günlük hayatımızın bir parçası haline geldi. 3G teknolojisi ile mobil olarak artık istediğimiz TV’yi, istediğimiz videoyu izler ve dilediğimiz müziği de internet üzerinden kolayca dinler olduk. Özellikle akıllı telefonların gelişmesiyle günlük hayatımızı kolaylaştıran birçok mobil uygulamayı tek tıklama ile kullanmaya başladık. Hava durumundan trafik durumuna, son dakika haberlerinden gelişmiş navigasyon uygulamalarına kadar yüzlerce uygulama da zaten satın aldığımız akıllı telefonların üzerinde hazır olarak kullanımımıza sunuldu.

Yazar hakkında Tüm iletileri göster

canercan98

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *