Bir şeyler kaybetmeye son!

Bir kez kullanıldığında hayatı geri dönüştürülemez şekilde değiştiren teknoloji, büyük dertlere olduğu kadar, küçük dertlere de her geçen gün yeni çareler üretmeye devam ediyor.

İnsan hayatın içerisinde oradan oraya savrulurken, yanında taşıdığı telefon, cüzdan, anahtarlık gibi kritik nesneler, kimbilir o anda nelerle meşgul beyinler yüzünden arada sırada bir yerlerde unutulup kalıyor. İş bu küçük dertler (internette first world problems diye aratırsanız, bu gibi diğer küçük dertleri görebilirsiniz), bazen ilk akla gelenden daha vahim sonuçlar ortaya çıkartabiliyor. Ne olur çıkartmasın diye düşünen bir girişim, derdin devasını bulmuş durumda.

Bu fikir beklenenden 10 kat fazla desteklendi

Kaybolan nesneleri bulmak için üretilen StickNFind (Yapıştır ve Bul diye çevrilebilir), IndieGoGo adlı kitle fonlama sitesinde açılan ve 70 bin dolar toplama hedefini 931 bin dolar toplayarak 21 Ocak’ta sonlandıran bir girişim.

Şöyle çalışıyor: İkili paketleri sticknfind.comadresinde 49,90 dolara satılan (paket büyüdükçe birim fiyat düşüyor), bozuk paradan küçük yapışkanlardan alıp, kaybolmasını istemediğiniz her ne ise üzerine yapıştırıyorsunuz. Bluetooth 4.0 destekli herhangi bir cihaza kuracağınız uygulamayla yaklaşık 30 metre çaptaki bir alanda bu yapışkanı takip edebiliyorsunuz.

Ne kaybolmasın isterseniz, ona yapıştırın

Standart bir saat pili kullanan yapışkanların pili yaklaşık 1 sene kullanılabiliyor. Radar uygulaması neyin nerede olduğunu gösterirken, mesafe dışına çıkan yapışkanlar için de alarm verebiliyor.

Beni en çok eğlendiren; girişimi tanıtmak için verdikleri eşinizin arabasına yapıştırın, garaja yanaştığında haberiniz olsun, böylece o eve girmeden evi dertop edin örneği oldu. Tabii siz ortalığı dağınık bırakmak isterseniz, buna da karışan yok.

Yazar hakkında Tüm iletileri göster

canercan98

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *