Akıllı telefon dünyasında 2016’ya dair beklentiler

Tasarım, donanım, yeni teknolojiler, fiyatlandırma, pazar dengeleri ve eğilimler ekseninde akıllı telefon dünyasında 2016 beklentileri…

Akıllı telefonların bilgisayar ya da tabletlere göre büyük avantajları olduğu kesin. Modası hızlı bir şekilde geçen, sonraki yeniliklere dair beklenti ve yönelimin yoğun olduğu bir segmentasyon. Üreticilerin yüzünü güldürecek bir pazar özetle. Sadece birkaç markayı baz aldığımızda bile 12 ay içinde satışı gerçekleştirilen yüzmilyonlarca akıllı telefon bunun net göstergesi aslında.

Büyük yazılım ve donanım şirketlerinin, elbette halkla ilişkiler projelerinin eğilimlere yön verdiği bir gerçek, bununla birlikte kullanıcı kesiminde belli başlı ortak yargıların/yönelimlerin olduğu da asla yadsınamaz. Örneğin 2015 yılına ilişkin gerçekleştirilen bir araştırmaya göre İngiltere, ABD, İtalya ve Avustralya’da 4.7 inç ekran boyutu, tüm ekran boyutları arasında en çok tercih edilen form faktör sonucunu ortaya koyuyor. Oran bazı ülkelerde yüzde 50’ye yakın seviyelere ulaşmış durumda. Bu önemli bir bulgu…

Öte yandan Asya pazarında nispeten daha büyük ekranlara yönelim söz konusu. Ancak sonuç olarak trendin iPhone 6’ya işaret ettiğini görebilmek mümkün. Bu modelin global satış başarısı da konuyu doğrular nitelikte. Örnekleri sayısız alt başlıkta ele alabilmek mümkün, trendler ve çapraz eğilimleri ele alabilmek de. Konunun 2015 ayağını derinleştirmek yerine geride kalan döneme dair işaretler eşliğine sonraki yıla dair beklentileri ele alacağız. Temel argüman, 2015 yılı olacak. Akıllı telefon dünyasında 2016’ya dair beklentilere tasarım, pazar dengeleri gibi alt başlıklar eşliğinde özet bir tutumla bakmaya başlıyoruz…

Tasarım

Akıllı telefonlarda incelik önemli bir algısal tetikleyici. Ama satın alma sürecini etkileyecek daha kritik önem başka detaylarda. Örneğin metal gövde tasarımı, aranan üst segment özelliği olması ile birlikte daha geniş bir alana, orta segmente de sıçrıyor. 2016’da metal kasalı daha fazla akıllı telefon göreceğiz.

Renkler konusunda feminen adımlar artarak devam edecek. Özellikle pembe rengin, birçok amiral gemisi modelde potansiyel kullanıcılara sunulacağını belirtelim.

Dayanıklılık ve su geçirmeme/suya dayanıklılık özelliği, ciddi bir sonucu da beraberinde getirir; en net ifadesiyle cihazların kalınlaşmasına neden olur. Bu alanda bazı modellerde en azından suya dayanıklılık özelliği söz konusu olabilir. Ekran konusundaki dayanıklılığa dair geliştirmeler de karşımıza çıkacak.

Donanım

Kamera konusunda 2015’te orta seviye modellerde 8, üst seviye modellerde 12 ve üzeri ‘megapiksel’ ve Full HD ‘video kaydı’ öne çıkan özellikler arasındaydı. Megapikselden ziyade yazılımsal olarak sayısal geliştirmelerin yaşanacağı bir yıl olacak 2016. 4K video kaydı özelliğinin sonraki adımlarına da merhaba denilebilir. Bu alanda aslında iki yönlü bir saha söz konusu; ilki 4K video kaydının olumsuz sonuçlarını (pili hızlı tüketmek, hafızayı doldurmak, vb) önüne geçecek prensipler; diğeri ise 4K’nın üzerinde sonuçlara ulaşmak. Bu yöndeki çalışmalar bilimsel özellikler taşıyor ve sonuçların yakın vadede gelmesi beklenmiyor. Yine de 2016’da 4K sonrasına dair bazı ‘emarelerle’ karşılaşacağız. Beraberinde 3. boyutlu beraber. Ayrıca çok yeni bir kavram olan 4. boyuta dair bazı ilk sinyaller de söz konusu olabilir.

İşlemci hızları artacak, RAM kapasitelerinde 4 GB yeni fenomen olacak. Pil konusu ise akıllı saatler için planlanan ‘şekil alabilir pil’ ya da akışkan pilin akıllı telefonlara yansıması da gündeme gelebilir. Ekranlarda artacak piksel yoğunluğu, siyah-beyaz renklerde iyileştirmeler de kesinlikle karşımızda olacak.

2016 LTE ve LTE+ standartlarında geliştirmeler; Wi-fi, Bluetooth ve diğer kablosuz teknolojilere dair beklenen yeniliklere sahne olacak.

Yazılım tarafında iOS, Android rekabetine dair yenilik eksenindeki beklentiler ise 2016’nın ikinci yarısına dair şekillenmeler arasında. iOS 10 ve Android 7.x ile tanışacağız, başdöndürücü gelişmeler olabilir. Özellikle 2 senedir aynı temelde devam eden iOS tarafında, tasarım anlamında farklılıklar dikkat çekebilir.

Fiyatlandırma

Fiyatların üst seviye modellerde 3000 TL, orta segmentte 1500-2000 TL etrafında sunulduğu 2015 senesinin ardından 2016’ya dair beklentiler ve umutlar fiyatların aynı seviyelerde kalması yönünde. Bununla birlikte pazar araştırmacıları, Uzak Doğu kökenli üreticilerin sunduğu ekonomik ama yetenekli modellerle birlikte, bilinirliği yüksek markaların fiyat stratejilerinde revizasyona gitmelerinin şart olduğu noktasında birleşiyorlar. Şimdilik 2016 fiyatlarının 2015’e benzer seyirlerde devam etmesi yönündeki beklenti çok daha yaygın.

Pazar dengeleri ve eğilimler

Fenomen iki marka Apple ve Samsung’un etrafında çok sayıda diğer üreticinin yarışa iddialı bir şekilde entegre olacağı bir sene bekliyor teknoloji dünyasını. Pazarda üst segmentte iPhone 7, Galaxy S7, Note 6 gibi modellerin yanı sıra Huawei, Lenovo, Xiaomi, Asus, OnePlus, LG, Meizu, ZTE, HTC, Sony gibi markaların üst/orta kademe modelleri de merakla bekleniyor. Ayrıca Çin ve Hindistan’a dair sürprizler de 2016’ya etki edecek faktörler arasında.

Yazar hakkında Tüm iletileri göster

canercan98

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *