Akıllı otomobil şart

On yıllar evvel izlediğimiz filmlerde kendi kendine hareket edebilen, konuşan, yolcusunun sesli komutlarına uyan ve hatta havalanıp gökyüzünde süzülen otomobillerini merakla bekliyor olabilirsiniz

Size iyi bir haberim var, bu teknolojilerin tümü şu anda ya kullanımda ya da hızla geliştiriliyor.

Yaklaşık 2500 kilometrelik bir yaz tatili yolculuğundan sonra bu satırları yazarken aslında yeni nesil otomobillere ne kadar çok ihtiyaç duyduğumuzun da daha çok farkına vardım. Henüz 2 yaşında olan aracımın Cruise özelliği önüme daha yavaş seyreden bir araç geçtiğinde iflas ediyor. Eğlence sistemine en fazla USB bellek ile müzik yükleyebiliyor ya da Bluetooth üzerinden şarkıları paylaşabiliyorum. Otomobilim yol konumu, hava durumu, konaklama alternatifleri, gelen postalarım veya sesli mesajlarım için beni uyarmıyor. Neredeyse 10 saat süren yolculuğumuzun 80’lerde yaptıklarımdan çok da farkı yok.

Yeni nesil otomobillerde ise durum değişiyor. Geçtiğimiz haftalarda inceleme fırsatı bulduğum Volvo V40 modelinde adaptive cruise control sayesinde aracınız otoyolda aniden önünüze gelip orta şeritte 50 km hızla seyreden kamyona uyum sağlıyor, şerit boşaldığında ise normal hızına dönüyor. Şerit takip sistemi sizi birkaç dakika bile olsa direksiyondan kurtarabiliyor. Üzerinde bulunan Turkcell akıllı platform sayesinde bilgisayarınızda sahip olduğunuz birçok özelliği aracınızın eğlence sistemi üzerinden kullanmanız mümkün. Muhtemelen en çok ilgi çeken özellik ise arkadaşların birbirlerinin araçlarını harita üzerinden görebilecek olmaları. 90’lı yıllarda gurbetçilerimiz Türkiye’ye araçları ile gelirken birbirlerini kaybetmemek ve olası aksiliklere karşı sürekli haberleşmek için telsiz kullanırlardı. Artık arkadaş networkleri sayesinde araçlar birbirleri ile her zaman haberleşebiliyorlar.

Turkcell akıllı platform şu anda hem Volvo hem de Subaru marka araçlar da kullanılıyor. Gelecek dönemde daha birçok araçta kullanılması mümkün olabilir.

Yazar hakkında Tüm iletileri göster

canercan98

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *