4.5G Farkı: Dünyada ve Türkiye’de Hız ve Ötesi

Turkcell Teknoloji Zirvesi 2016’da en çok dikkat çeken konulardan biri 4.5G teknolojisiydi. Peki bu teknoloji neler getirecek ve neleri değiştirecek?

2016 yılı Türkiye’de mobilite tutkunları için çok hızlı başladı. Son günlerde gündemin en üst sıralarından düşmeyen 4.5G teknolojisi Turkcell Teknoloji Zirvesi’ne de damga vurdu. Turkcell Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı İlker Kuruöz ve Ericsson Teknoloji Danışmanlığı Genel Müdür Yardımcısı Aniruddho Basu, Turkcell Teknoloji Zirvesi’nde yaptıkları etkileyici sunumlarla 4.5G’nin detaylarını biz teknoloji tutkunlarına aktardı.

Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı İlker Kuruöz‘ün konuşmasıyla başlayan “4.5G Farkı: Dünyada ve Türkiye’de Hız ve Ötesi” sunumunda öncelikle Turkcell’in bu konuyu ne kadar büyük bir özveri ve emekle ele aldığından bahsedildi. İlker Kuruöz, 4.5G teknolojisinin detaylarını aktarmaya Turkcell’in yatırımlarından bahsederek başladı. Turkcell’in 35 bin km fiber altyapıya sahip olduğunu vurgulayan Kuruöz, 2G kapsamada %99.85, 3G kapsamada %95.03 oran sunan Turkcell’in bu konuda Türkiye’yi dünyada birinci sıraya taşıdığını belirtti. Turkcell’in tam 2.4 milyon eve fiber bağlantı taşıdığını söyleyen Kuruöz, Turkcell’in üç taşıyıcı teknolojisi sayesinde 63.3 Mbps mobil hıza varan mobil internet performansı sağladığının altını çizdi. Mevcut fiber altyapısı sayesinde Turkcell’in evlere bile 1000 Mbps fiber internet taşıyabildiğini belirten İlker Kuruöz, dünyada çok az ülkede bu imkanın olduğunu önemle vurguladı. İlker Kuruöz ayrıca internet kullanımının tüm dünyada hızla arttığını, 2018 yılına kadar özellikle mobil internet kullanımının 6 kata kadar artmasının beklendiğini araştırma raporları doğrultusunda belirtti.

4.5G nedir, bizlere neler sağlayacak?

Son günlerin en çok sorulan sorularına sunumunda detaylı cevaplar veren İlker Kuruöz, 4.5G ile birlikte daha yüksek mobil internet hızına, daha fazla veri kapasitesine ve çok daha düşük gecikme sürelerine sahip olacağımızı müjdeledi. 3G ile 63 Mbps, 4G ile 150 Mbps olan indirme hızlarının 4.5G ileyse tam 375 Mbps seviyesine çıkacağını söyleyen Kuruöz, Turkcell’in geleceğe yönelik planlar yaptığını ve bu doğrultuda 2015 4.5G ihalesinde 800MHz, 900MHz, 1800MHz, 2100MHz ve 2600MHz frekanslarının lisanslandığını vurguladı.

Turkcell’in bu ihale sonucunda spektrumun %47’sini aldığını belirten İlker Kuruöz, yakın gelecekte Turkcell kullanıcılarının en hızlı mobil internet deneyimini yaşayacağının altını çizdi.  Turkcell’in sadece 4.5G‘ye yatırım yapmakla kalmayıp 3G kapasitesini de %50 artırdığını söyleyen Kuruöz, 4.5G erişimi olmayan bölgelerde çok daha yüksek hızlı ve kesintisiz 3G mobil internetin kullanıcılara sunulacağını belirtti.

Aniruddho Basu gelecekte neler olacağını anlattı

Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı İlker Kuruöz’ün ardından sahne alan Ericsson Teknoloji Danışmanlığı Genel Müdür Yardımcısı Aniruddho Basu, konuşmasına geleceğe dair etkileyici öngörülerle başladı. 2021 yılında veri trafiğinin 11 kat artacağını, LTE/4.5G kapsama alanının %75 civarına ulaşacağını, 9.1 milyardan fazla mobil abone sayısına ulaşılacağını, internet trafiğinin %70’ini video içeriklerin oluşturacağını ve 28 milyardan fazla cihazın mobil internete bağlı olacağını tahmin ettiklerini söyleyen Basu, sadece 5 sene içerisinde mobilite dünyasında nelerin değişeceğini gözler önüne serdi.

Aniruddho Basu 4.5G teknolojisi sayesinde; yüksek hız, yüksek kapasite ve düşük tepki süresinin normalleşeceğini, bu gidişat doğrultusunda gelişmiş mobil ağ servislerinin, bulut bilişimin ve nesnelerin interneti kavramının hiç olmadığı kadar yaygınlaşacağının altını çizdi. 4.5G teknolojisi ile Turbo internet hızı, zengin iletişim imkanları, mobil cihazlardan TV ve multimedya deneyimi, kurumsal alanda hızlı değişim, bağlantılı yaşam tarzı gibi kavramların normalleşeceğini, bu sayede toplumsal çıkarlar elde edilebileceğini belirten Basu, geleneksel endüstrinin dijitalize ve mobilize edilerek dönüşüme uğrayacağını söyledi.

Aniruddho Basu ayrıca 2019 yılına kadar yaşancak mobil internet gelişimi doğrultusunda 200 milyondan fazla giyilebilir teknolojik cihazın hayatımızda olacağını, 3 kata kadar daha fazla mobil internet bağlantılı taşıtın trafikte yol alacağını, mobil internet trafiğinin %70’inden fazlasının video içeriklerden oluşacağını belirtti.

Yazar hakkında Tüm iletileri göster

canercan98

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *