2014 daha akıllı daha hızlı

Büyük umutlarla girdiğimiz 2014 yılında teknolojide tüketicileri neler bekliyor? 2014’ün teknoloji trendleri şimdiden belli mi?

Son 3 yıldır teknolojik olarak büyük bir değişimin içerisinde yer alıyoruz. Öncelikle eski, derdimizi anlamayan telefonlarımızın yerini büyük bir hızla “akıllı” telefonlar aldı. Tam parmaklarımızla akrobatik hareketler yapmayı yeni yeni öğreniyorduk ki bu akıllı telefonların ağabeyleri olan tabletler de çantalarımızdaki yerini aldı. Ancak bu cihazların da “akıllı” kelimesinin hakkını verebilmesi için Türkiye’de 2009 yılında hizmete sunulan 3G teknolojisinin yaygınlaşması ve insanların bu yeni özgürlüğe alışması gerekti. Böylece artık internet de evdeki esaretinden kurtulup sokaklarda özgürlüğün tadını çıkarmaya başladı.

Önce telefon, sonra diğerleri

Akıllı telefonlar her ne kadar birkaç yıldır hayatımızda olsa da 2013’te önemli bir dönüm noktası yaşandı. Yapılan araştırmalara göre artık birçok tüketicinin en önem verdiği ve bütçesinin büyük bir kısmını ayırdığı akıllı telefonlar, artık diğer teknolojik ürünlerden bir adım daha öne çıkmış durumda. Akıllı telefonlarla film izlemekten oyun oynamaya, internette surf yapmaktan bankacılık işlemlerine kadar birçok farklı işlemi gerçekleştirebildiğimizi ve her an yanımızda oldukları düşünülecek olursa tüketicilerin bu tercihi hiç de mantıksız gelmiyor kulağa. Bu trendin 2014 yılında da devam etmesi ve tüketicilerin önceliğinin ihtiyaçlarını en etkili şekilde karşılayabilecek olan akıllı telefonu aramaya devam etmesi bekleniyor.

Hız var huzur var

Tüketicilerin birçok işlemlerini akıllı telefonlarla halletmesinde en önemli rollerden birisi de şüphesiz ki mobil internet bağlantısına ve operatöre düşüyor. Görüntülü konuşmaların yapıldığı, internet üzerinden video izlendiği ve bulut bilişim sayesinde birçok dosyaya anında erişme gereği duyulduğu şu günlerde artık 3G de yetersiz kalabiliyor. Eminim kimse 2.000 TL verip satın aldığı ve Full HD çözünürlük destekleyen ekrana sahip bir telefonda yavaş bir mobil internet bağlantısı yüzünden 240p çözünürlükte video seyretmek istemez. Bu açıdan Turkcell’in gerçekleştirdiği ve 900 Mbps hızlara ulaşılan 4G LTE testinin tüketiciler için ne kadar iştah kabartıcı olduğunu anlamak pek de zor değil.

Yüksek kaliteli içerik

2014 yılı ile birlikte mobil alandaki içerik kalitesinin de büyük bir hızla artması bekleniyor. Birçok kullanıcının internet ihtiyaçları için akıllı telefon ve tabletleri kullanması ile bu alanda çalışmaya başlayan içerik üreticiler ve tasarımcılar, artık daha çok “parmaklarımıza hitap edecek” ürünler ortaya koymaya çalışıyorlar. Web tarafında bu dönüşümün büyük bir hızla başladığını söylemek mümkün. Benzer bir dönüşümün de uygulamalar tarafında gerçekleşmesi bekleniyor. Zira artık milyonlarca uygulama arasından sıyrılıp öne çıkabilmenin tek yolu sadelik ve kullanışlılığı aynı anda kullanıcıya sunabilmek. Görsel alandaki bu dönüşümle birlikte artık eski tip banner’lardan ibaret reklamların yerini de daha mobil cihazlara özel yöntemlerin alacağını kestirebilmek pek de güç değil.

Teknolojiniz kaç beden olsun?

2014 ile ilgili en büyük beklentilerim arasında giyilebilir teknolojiler de yer alıyor. Önce Google Glass ile dikkatleri üzerine çeken bu alan akıllı saatlerle sektörde zorlu bir mücadele veriyor. Henüz ilk adımlarını atma aşamasında olan bu yeni cihazların 2014’te ciddi bir şekilde artış göstereceğini ve çok daha kullanışlı bir hale geleceğini düşünüyorum. Hatta giyilebilir teknoloji denildiğinde 2014’ün sonunda akla saat ve gözlüklerden çok daha fazlasının geleceğini düşünüyorum. Çok fazla hayalperest olmamak gerek belki de ama artık “Geleceğe dönüş” filminde gördüğümüz 2015 yılındaki o çılgın teknolojileri de denemek için çok uzun süre beklemek zorunda kalmayabiliriz.

Yazar hakkında Tüm iletileri göster

canercan98

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *